biuro@fadim.pl +48 609 954 330

03/01/2016 - 14:42

Odzież medyczna w zagrożeniach ekstremalnych

Fadim - producent odzieży medycznej i kosmetycznej

Zdarzają się sytuacje, w którym zdrowie i życie pracownika służby medycznej, a często też osób mających z nim potem kontakt, jest narażone na szczególne niebezpieczeństwo. Są to sytuacje rzadkie, niemniej zdarzają się i należy pamiętać o tym, że w przypadku ich wystąpienia właściwa odzież jest niezbędnym warunkiem ratującym życie.

Do tych sytuacji należy zagrożenie epidemiologiczne, kiedy całkowita izolacja organizmu od zakażonego otoczenia jest warunkiem przetrwania. Taka odzież cechuje się najwyższymi standardami bezpieczeństwa – na co wpływa fakt, że w tym przypadku odzież ta ma konstrukcję gazoszczelną (typ 1 lub typ 2 według klasyfikacji odzieży chroniącej przed czynnikami chemicznymi). Zadaniem takiej konstrukcji jest odgrodzenie człowieka od skażenia. Jednak wymaga ona obecności aparatu oddechowego z zapasem tlenu.

Do produkcji tego typu odzieży medycznej stosuje się najczęściej kauczuk butylowy oraz kauczuk fluorytowy. Kauczuk jest substancją niezwykle skuteczną: nie tylko odznacza się wysoką szczelnością, ale również jest wybitnie odporny na działanie żrących substancji. Kauczuk butylowy stanowi powłokę właściwą ubrania i jest dodatkowo pokrywany warstwą kauczuku fluorytowego. Nie tylko sam materiał musi być gazoszczelny – wymaganie to dotyczy także szwów, suwaków, butów ochronnych i rękawic.

Bywa też tak, że po dokonaniu szczegółowej analizy sytuacji oraz po wykonaniu pomiarów okazuje się, że owszem – zagrożenie epidemiologiczne jest wysokie, jednak pracownik potrzebuje tylko częściowej ochrony ciała – rąk, twarzy (dróg oddechowych). Wtedy wystarczy mieć na sobie tylko właściwe części ubrania ochronnego, na przykład rękawice, buty i hełm.

W przypadku odzieży ochronnej stosowanej w przypadku wysokiego zagrożenia konieczne jest właściwe znakowanie gwarantujące wysoką jakość i zgodność z normami. Do tego typu znakowania należą: numer normy PN EN 14126, typ odzieży ochronnej, z przyrostkiem „-B”, np. Typ 3 – B oraz znak graficzny „ochrona przed czynnikami biologicznymi”.

B2B

Współpracujemy z firmami zaopatrującymi się w odzież ochronną o różnym charakterze.
Zapraszamy zainteresowanych.

Skontaktuj się

Nasze produkty

Fadim - producent odzieży kosmetycznej
Fadim - producent odzieży lekarskiej
Fadim - producent odzieży medycznej, ochronnej

Odwiedź nas na