Do czego można wykorzystać mąkę orkiszową?

Mąka orkiszowa

Mąka orkiszowa to produkt ekologiczny o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Coraz częściej jest stosowana do różnych wypieków, w tym chleba i bułek, a także pizzy czy naleśników. Stała się ogólnodostępna, nawet w zwykłych sklepach spożywczych. 

Zalety mąki orkiszowej 

Mąka orkiszowa ma niezwykłe właściwości, mnóstwo witamin i minerałów. Jest bogata w składniki, których nie posiada zwykła mąka pszenna. Ponadto wypiek chleba z mąki orkiszowej jest o wiele pyszniejszy, o czym można się już samemu przekonać. Przede wszystkim pieczywo, w postaci chleba czy bułek jest o wiele bardziej sycące. Wysokogatunkowa mąka orkiszowa ma trochę wyższą cenę, natomiast idzie za tym wartość jakości produktu końcowego. Jej zaletą jest to, że można zastosować jako zamiennik mąki pszennej do wszystkich wypieków. Doskonale nadaje się na pieczywo, na bułki, drożdżówki, naleśniki, bułeczki na parze, pizzę, makaron, czy ciasto drożdżowe. Smak jest wyśmienity, a z dodatkami takimi jak rodzynki, orzechy, siemię lniane, mak czy owoce suszone stanowi bardzo dobre połączenie. Mąka orkiszowa jest polecana przez dietetyków i powinna być w diecie każdego Polaka. 

Gdzie kupić mąkę orkiszową 

Mąka orkiszowa powinna być bardzo wysokiej jakości, najlepiej ekologiczna, z gospodarstw, gdzie nie używa się żadnych nawozów. Stąd też warto sprawdzać sklepy ze zdrową żywnością i tam kupować mąkę orkiszową. Kilogram mąki orkiszowej kosztuje średnio 10 złotych, w zależności od producenta i sklepu, który ją sprzedaje. Bardzo duży wybór jest w sklepach internetowych oraz na słynnej aukcji internetowej. Mąka orkiszowa do kupienia powinna być z dobrego przemiału, aby miała specyficzny zapach i smak. Nie może być w niej żadnych dodatków, a termin przydatności także powinien być krótki. Do częstszych wypieków warto kupić większe ilości mąki, aby się to opłacało. Cała rodzina może zajadać się pysznościami z mąki orkiszowej, ponieważ jest bardzo zdrowa. Lokalne sklepy osiedlowe z artykułami spożywczymi również mają ją w sprzedaży za około 6 złotych w półkilogramowych opakowaniach.